Skip to content

402 Washington BlvdCape May, NJ 08204

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2002

Property Information

Block670
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage668
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,400
77%
Improvement Value:$34,300
23%
Total Assessment$150,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,056+1.4%
2024$3,013+6.3%
2023$2,833+1.6%
2022$2,788+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2217, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1951