Skip to content

718 Pacific AvenueCape May, NJ 08204

Built 1964

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Sep 23, 2023

Property Information

Block676
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,071
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,300
57%
Improvement Value:$118,500
43%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,593+1.4%
2024$5,513+21.1%
2023$4,553+1.6%
2022$4,481+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft1,071DeedBook 4136, Page 88

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 3564, Page 989Recorded12/24/2013

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 2497, Page 246

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1713, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1964