Skip to content

711 Desoto AvenueVillas, NJ 08251

Built 1963

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Apr 6, 1996

Property Information

Block67
Lot21
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage784
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
62%
Improvement Value:$45,900
38%
Total Assessment$119,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,427+1.6%
2024$2,388+6.4%
2023$2,246+1.7%
2022$2,209+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft784DeedBook 2668, Page 292

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 1878, Page 51

Property Sale

SaleMulti
$31,000
DeedBook 1530, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1963