Skip to content

701 Indian AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2000

Property Information

Block680
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,950
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
50%
Improvement Value:$118,600
50%
Total Assessment$235,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,784+1.4%
2024$4,716+6.3%
2023$4,435+1.6%
2022$4,364+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 2749, Page 746

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 1510, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1955