Skip to content

700 Wayne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block681
Lot21
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
61%
Improvement Value:$75,800
39%
Total Assessment$193,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,916+1.4%
2024$3,860+6.3%
2023$3,630+1.6%
2022$3,572+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957