Skip to content

714 Pilgrim PlazaCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2009

Property Information

Block683
Lot17.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,100
58%
Improvement Value:$88,300
42%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,247+1.5%
2024$4,186+6.3%
2023$3,937+1.6%
2022$3,874+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965