Skip to content

901 Lincoln BlvdCape May, NJ 08204

Built 1952

Last Sale Date
Oct 11, 1985

Property Information

Block683
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage894
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,700
74%
Improvement Value:$47,700
26%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$3,166+3.3%
2017$3,064+3.4%
2016$2,964+0.5%
2015$2,948+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952