Skip to content

704 Hughes AvenueCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2003

Property Information

Block686
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
63%
Improvement Value:$69,600
37%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,790+1.4%
2024$3,736+6.3%
2023$3,514+1.6%
2022$3,458+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960