Skip to content

704 Pensacola RoadVillas, NJ 08251

Built 1964

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Oct 6, 1978

Property Information

Block68
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,248
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,300
50%
Improvement Value:$82,600
50%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,338+1.6%
2024$3,285+6.4%
2023$3,089+1.7%
2022$3,037+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 1413, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1964