Skip to content

593 New England RoadCape May, NJ 08204

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2009

Property Information

Block740
Lot5.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,685+1.5%
2024$4,618+6.3%
2023$4,343+1.6%
2022$4,274+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2978, Page 53