Skip to content

569 New England RoadCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block740
Lot6.03
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,800
72%
Improvement Value:$85,400
28%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,189+1.4%
2024$6,101+6.3%
2023$5,738+1.6%
2022$5,646+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft1,552DeedBook 4215, Page 645

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 3260, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 1960