Skip to content

3857 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Commercial

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Sep 25, 1979

Property Information

Block741.01
Lot28.03
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1S-B-A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$395,000
24%
Improvement Value:$1,250,000
76%
Total Assessment$1,645,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,361+1.5%
2024$32,884+6.3%
2023$30,926-1.4%
2022$31,358+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

DeedBook 1435, Page 74