Skip to content

31 Barbara TerraceCape May, NJ 08204

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2020

Property Information

Block741.01
Lot30
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.12

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-O-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,898
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,900
37%
Improvement Value:$161,700
63%
Total Assessment$256,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,204-94.2%
2024$89,955+6.3%
2023$84,600+1.6%
2022$83,250+1698.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$15,500,000

To:

DeedBook 3998, Page 59

Property Sale

Sale
$20,293,628

From:

To:

DeedBook 3704, Page 353Recorded11/30/2016

Property Sale

Sale
$13,318,174

From:

To:

Sq Ft99,380DeedBook 3639, Page 684Recorded8/25/2015

Property Sale

Sale
$156,990
DeedBook 1955, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1989