Skip to content

27 Barbara TerraceCape May, NJ 08204

Built 1996

Last Sale Price
$244,100
Last Sale Date
Dec 15, 2015

Property Information

Block741.01
Lot32
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,906
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
37%
Improvement Value:$166,900
63%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,372+1.4%
2024$5,295+6.3%
2023$4,980+1.6%
2022$4,901+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$244,100

To:

Sq Ft1,906DeedBook 3659, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 2283, Page 134