Skip to content

23 Barbara TerraceCape May, NJ 08204

Built 1998

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 24, 2012

Property Information

Block741.01
Lot34
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.12

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,100
35%
Improvement Value:$178,500
65%
Total Assessment$274,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,569+1.5%
2024$5,489+6.3%
2023$5,162+1.6%
2022$5,080+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,960DeedBook 3484, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$155,990
DeedBook 2001, Page 329