Skip to content

3 Barbara TerraceCape May, NJ 08204

Built 1996

Last Sale Price
$553,000
Last Sale Date
Oct 11, 2024

Property Information

Block741.01
Lot44
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.12

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,300
40%
Improvement Value:$142,100
60%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,835+1.5%
2024$4,766+6.3%
2023$4,482+1.6%
2022$4,410+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$553,000

To:

Sq Ft1,710DeedBook 4193, Page 968

Property Sale

Sale
$276,250
Sq Ft1,710DeedBook 4166, Page 573Recorded5/3/2024

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2182, Page 201