Skip to content

1 Barbara TerraceCape May, NJ 08204

Built 1999

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 1, 2017

Property Information

Block741.01
Lot45
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,200
42%
Improvement Value:$132,700
58%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,662+1.4%
2024$4,596+6.3%
2023$4,322+1.6%
2022$4,253+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,366DeedBook 3720, Page 170

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3484, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$726,000
DeedBook 2519, Page 282