Skip to content

11 Wakefield PlaceCape May, NJ 08204

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2013

Property Information

Block741.02
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,282
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,700
41%
Improvement Value:$159,300
59%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,476+1.5%
2024$5,397+6.3%
2023$5,076+1.6%
2022$4,995+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983