Skip to content

16 Wakefield PlaceCape May, NJ 08204

Built 1978

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Apr 29, 1980

Property Information

Block741.02
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.12

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,772
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,900
36%
Improvement Value:$192,700
64%
Total Assessment$299,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,076+1.5%
2024$5,989+6.3%
2023$5,632+1.6%
2022$5,543+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft2,772DeedBook 1448, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1978