Skip to content

688a Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2014

Property Information

Block741.03
Lot10.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.12

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
41%
Improvement Value:$154,400
59%
Total Assessment$260,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,291+1.4%
2024$5,215+6.3%
2023$4,905+1.6%
2022$4,827+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 3254, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 2002