Skip to content

834 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2025

Property Information

Block741.03
Lot11.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.12

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,403
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,500
36%
Improvement Value:$176,000
64%
Total Assessment$275,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,587+1.4%
2024$5,507+6.3%
2023$5,179+1.6%
2022$5,097+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970