Skip to content

666 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block741.03
Lot4.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.12

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,920
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,500
39%
Improvement Value:$153,100
61%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,102+1.4%
2024$5,029+6.3%
2023$4,730+1.6%
2022$4,655+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 2771, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

SaleMulti
$23,000
DeedBook 2156, Page 197