Skip to content

690 Petticoat Creek LaneCape May, NJ 08204

Built 2002

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block741.04
Lot13.10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage1.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,100
41%
Improvement Value:$203,000
59%
Total Assessment$343,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,958+1.4%
2024$6,859+6.3%
2023$6,450+1.6%
2022$6,347+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,932DeedBook 4238, Page 190

Property Sale

Sale
$632,000
Sq Ft1,932DeedBook 4124, Page 195Recorded7/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2943, Page 809

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2794, Page 842