Skip to content

633 Jonathan Hoffman RoadCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 5, 1989

Property Information

Block741.04
Lot17.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-4UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,717
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,100
54%
Improvement Value:$110,500
46%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,859+1.4%
2024$4,790+6.3%
2023$4,504+1.6%
2022$4,433+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,717DeedBook 1990, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1950