Skip to content

631 Jonathan Hoffman RoadCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block741.04
Lot17.06
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,800
57%
Improvement Value:$95,800
43%
Total Assessment$222,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,514+1.4%
2024$4,450+6.3%
2023$4,185+1.6%
2022$4,118+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,376DeedBook 4187, Page 616

Property Sale

Sale
$168,350
DeedBook 3685, Page 393

Property Sale

Sale
$168,350
DeedBook 3685, Page 393

Property Sale

Sale
$168,350

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 3685, Page 393Recorded7/8/2016

Property Sale

SaleMulti
$141,000
DeedBook 2506, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1960