Skip to content

932 Seashore RoadCape May, NJ 08204

Built 1996

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block742.01
Lot16.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,969
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,000
31%
Improvement Value:$299,300
69%
Total Assessment$433,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,787+1.4%
2024$8,662+6.3%
2023$8,146+1.6%
2022$8,016+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,969DeedBook 4247, Page 170

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft2,969DeedBook 4017, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2482, Page 7