Skip to content

709-711 Jonathan HoffmanCape May, NJ 08204

Built 1870

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block742.01
Lot18.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,400
64%
Improvement Value:$80,900
36%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,549+1.5%
2024$4,484+6.3%
2023$4,217+1.6%
2022$4,150+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,000

To:

Sq Ft1,904DeedBook 3800, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1870