Skip to content

707 Jonathan Hoffman RoadCape May, NJ 08204

Built 1930

Last Sale Date
Jun 13, 2001

Property Information

Block742.01
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
93%
Improvement Value:$12,300
7%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,494+1.4%
2024$3,444+6.3%
2023$3,239+1.6%
2022$3,188+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930