Skip to content

929-31 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1930

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 7, 2009

Property Information

Block742.01
Lot23.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,044
Acreage0.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,200
62%
Improvement Value:$92,100
38%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,954+1.4%
2024$4,884+6.3%
2023$4,593+1.6%
2022$4,520+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,044DeedBook 3404, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1930