Skip to content

920 Seashore RoadCape May, NJ 08204

Built 1940

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Mar 15, 1996

Property Information

Block742.01
Lot25
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF3G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage7,992
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
14%
Improvement Value:$1,001,300
86%
Total Assessment$1,161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,551+1.5%
2024$23,214+6.3%
2023$21,832+1.6%
2022$21,484+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$22,000

To:

Sq Ft7,992DeedBook 2664, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1940