Skip to content

718 Spring LaneCape May, NJ 08204

Built 1966

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 22, 2016

Property Information

Block742.02
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,100
56%
Improvement Value:$96,100
44%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,385+1.5%
2024$4,322+6.3%
2023$4,065+1.9%
2022$3,989+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,384DeedBook 3692, Page 662

Property Sale

SaleMulti
$54,900
DeedBook 1423, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1966