Skip to content

722 Spring LaneCape May, NJ 08204

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2015

Property Information

Block742.02
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,100
48%
Improvement Value:$129,800
52%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,068+1.5%
2024$4,996+6.3%
2023$4,698+1.6%
2022$4,623+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 3177, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1980