Skip to content

731 Jonathan Hoffman RoadCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Dec 6, 2019

Property Information

Block743
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,800
67%
Improvement Value:$57,000
33%
Total Assessment$172,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,504+1.4%
2024$3,454+6.3%
2023$3,249+1.6%
2022$3,197+7.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$259,000

To:

Sq Ft768DeedBook 3892, Page 418

Property Sale

Sale
$191,509
DeedBook 3401, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1960