Skip to content

741 Jonathan Hoffman RoadCape May, NJ 08204

Built 1948

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 18, 2017

Property Information

Block745
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,600
64%
Improvement Value:$64,700
36%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,656+1.4%
2024$3,604+6.3%
2023$3,390+1.6%
2022$3,336+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,172DeedBook 3726, Page 648

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 1718, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1948