Skip to content

3957 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$358,500
Last Sale Date
Nov 23, 2009

Property Information

Block746
Lot14.05
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1004

Building Details

Building Class15
Description1SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,833
Acreage1.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,200
59%
Improvement Value:$170,500
41%
Total Assessment$419,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,512+1.5%
2024$8,390+6.3%
2023$7,890+11.6%
2022$7,069+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$358,500

To:

Sq Ft1,833DeedBook 3410, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1834, Page 76