Skip to content

3951 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Built 1980

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Sep 10, 1998

Property Information

Block746
Lot16.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1004

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage1.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,000
76%
Improvement Value:$76,200
24%
Total Assessment$315,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,392+1.4%
2024$6,301+6.3%
2023$5,926+1.6%
2022$5,831+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 2772, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1980