Skip to content

3923 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Built 1985

Last Sale Price
$379,001
Last Sale Date
Mar 28, 2003

Property Information

Block746
Lot2.05
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,300
55%
Improvement Value:$192,900
45%
Total Assessment$425,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,623+1.5%
2024$8,500+6.3%
2023$7,994+1.6%
2022$7,866+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$379,001

To:

Sq Ft1,700DeedBook 3011, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1985