Skip to content

956 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2012

Property Information

Block746
Lot9.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1004

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,121
Acreage1.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$392,900
54%
Improvement Value:$335,800
46%
Total Assessment$728,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,778+3.2%
2024$14,315+6.3%
2023$13,463+1.6%
2022$13,248+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$662,500
DeedBook 3129, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1988