Skip to content

958 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1994

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 24, 1994

Property Information

Block746
Lot9.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1004

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,239
Acreage1.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
51%
Improvement Value:$220,200
49%
Total Assessment$450,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,130+1.5%
2024$9,000+6.3%
2023$8,464+1.6%
2022$8,329+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 2465, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1994