Skip to content

721 New England RoadCape May, NJ 08204

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2003

Property Information

Block747.01
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1002

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,764
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,600
53%
Improvement Value:$242,100
47%
Total Assessment$516,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,479+1.5%
2024$10,329+6.3%
2023$9,714+1.6%
2022$9,559+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 1669, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1952