Skip to content

712 Jonathan Hoffman RoadCape May, NJ 08204

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block747.01
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1002

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$346,200
75%
Improvement Value:$117,700
25%
Total Assessment$463,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,408+1.5%
2024$9,273+11.7%
2023$8,298+1.6%
2022$8,166+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974