Skip to content

702 Foster AvenueCape May, NJ 08204

Built 2017

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block747.02
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1002

Building Details

Building Class19.5
Description2S-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,902
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,900
31%
Improvement Value:$384,200
69%
Total Assessment$557,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,255+1.4%
2024$11,094+6.3%
2023$10,434+1.6%
2022$10,268+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

Sq Ft1,902DeedBook 4168, Page 500

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft1,902DeedBook 3824, Page 778Recorded11/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 3673, Page 984Recorded5/2/2016