Skip to content

704 Foster AvenueCape May, NJ 08204

Built 2017

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
May 25, 2018

Property Information

Block747.02
Lot23
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1002

Building Details

Building Class19
Description2S-FR
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,353
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,700
33%
Improvement Value:$343,300
67%
Total Assessment$510,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,343+1.5%
2024$10,195+6.3%
2023$9,588+1.6%
2022$9,435+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,353DeedBook 3794, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 3674, Page 1Recorded5/2/2016