Skip to content

709 Foster AvenueCape May, NJ 08204

Built 1973

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block747.03
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1002

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,600
70%
Improvement Value:$103,300
30%
Total Assessment$345,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,015+1.5%
2024$6,915+6.3%
2023$6,503+1.6%
2022$6,399+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$825,000

To:

Sq Ft864DeedBook 4066, Page 458

Property Sale

SaleMulti
$166,500
DeedBook 2723, Page 610

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 1542, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1973