Skip to content

633 Sunset Blvd(Block 748 Lot 24.01)Cape May, NJ 08204

Built 1981

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Apr 22, 2011

Property Information

Block748
Lot24.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class13
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,600
89%
Improvement Value:$20,500
11%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,774+1.4%
2024$3,720+6.3%
2023$3,499+1.6%
2022$3,443+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

To:

Sq Ft932DeedBook 3459, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1981