Skip to content

594 New England RoadCape May, NJ 08204

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2011

Property Information

Block748
Lot7.04
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16.5
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,426
Acreage1.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,400
47%
Improvement Value:$268,700
53%
Total Assessment$503,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,203+1.5%
2024$10,057+6.3%
2023$9,458+1.6%
2022$9,307+2.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$2,665,000
DeedBook 2967, Page 819