Skip to content

598 New England RoadCape May, NJ 08204

Built 2004

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block748
Lot7.06
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17.5
Description2SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,876
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,800
33%
Improvement Value:$467,500
67%
Total Assessment$693,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,060+1.4%
2024$13,859+6.3%
2023$13,034+1.6%
2022$12,826+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft3,876DeedBook 3483, Page 609

Property Sale

Sale
$599,900
DeedBook 3089, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 2004