Skip to content

6 Linda Sue LaneCape May, NJ 08204

Built 2004

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block748
Lot7.22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17.5
Description2SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,868
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,800
29%
Improvement Value:$563,300
71%
Total Assessment$789,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,003+1.5%
2024$15,774+6.3%
2023$14,835+1.6%
2022$14,598+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft4,868DeedBook 3739, Page 900

Property Sale

Sale
$878,800
DeedBook 3135, Page 963

Property Built

Built

Year Built: 2004