Skip to content

3 Hannah DriveCape May, NJ 08204

Built 2000

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block749.01
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage1.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$236,900
55%
Improvement Value:$195,800
45%
Total Assessment$432,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,525+1.5%
2024$8,400+6.5%
2023$7,885+1.7%
2022$7,755+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 4258, Page 149

Property Sale

Sale
$359,900
DeedBook 3043, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2829, Page 886