Skip to content

689 Socks LaneCape May, NJ 08204

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2004

Property Information

Block749
Lot11.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,001
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,300
86%
Improvement Value:$35,000
14%
Total Assessment$250,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,826+1.5%
2024$4,753+6.7%
2023$4,456+1.7%
2022$4,381+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910